Specjalistyczna wiedza
Blokowanie promieniowania podczerwonego w celu kontrolowania temperatury roślin

Roślina składa się głównie z wody, promieniowanie podczerwone powoduje więc szybki wzrost jej temperatury. Woda bardzo dobrze pochłania promieniowanie podczerwone. Odbijanie promieniowanie podczerwonego, zanim przedostanie się ono do szklarni, ma więc duży wpływ na temperaturę roślin.Promieniowanie o długości fali przekraczającej 700 nanometrów (nm) to podczerwień; nazwa pochodzi stąd, że zaczyna się ono za światłem czerwonym w zakresie promieniowania widzialnego. Promieniowanie o długości fali od 700 do 2500 nm nazywamy bliską podczerwienią (ang. near infrared – NIR), znaną także jako promieniowanie krótkofalowe.
Promieniowanie o większej długości fali to promieniowanie długofalowe. Roślina nie wykorzystuje promieniowania podczerwonego do fotosyntezy, zatem ekranowanie go nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. Ekranowanie nie zapobiega jednak nadmiernemu wzrostowi temperatury. Roślina ogrzewa się z powodu właściwości wody. Światło niebieskie, czerwone i z zakresu dalekiej czerwieni przechodzi przez wodę, lecz podczerwień ją podgrzewa, szczególnie w przypadku długości fali 1200 nm.

W piękne, słoneczne dni uprawiane rośliny, które składają się głównie z wody, znacząco się rozgrzewają. Ponadto uprawy i wyposażenie szklarni, które wchłonęło promieniowanie, także ogrzewa powietrze w szklarni. W takie dni temperatura roślin bywa wyższa od temperatury powietrza w szklarni. Zasadniczo temperatura roślin jest wyższa od temperatury powietrza, jaka panuje w szklarni.

Bariera dla ciepła

W pewnym stopniu oczywiście nagrzewanie się roślin jest zjawiskiem pozytywnym. Jest korzystne dla wszystkich procesów przebiegających w roślinach. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Połączenie dużej ilości światła, wysokiej temperatury roślin i niskiej wilgotności początkowo prowadzi do zatrzymania fotosyntezy, a ostatecznie do konkretnych szkód.
Ograniczenie wzrostu temperatury roślin może być bardzo pożyteczne na długo przed osiągnięciem przez roślinę niebezpiecznego przedziału. Rośliny wydzielają wówczas mniej wody, dzięki czemu uchylne okna mogą być dłużej zamknięte. Dzięki temu można zatrzymać we wnętrzu szklarni więcej CO2, co owocuje szybszym wzrostem. W przypadku niektórych upraw, jak chryzantemy i gerbery, unikanie przegrzania pozwala uzyskać lepszy kolor kwiatów.

Nałożenie powłoki we właściwym momencie
Powłoki to dobry sposób na ograniczenie przenikania promieniowania NIR. Można je nakładać na dach; pozostaną tam one przez miesiące, w których promieniowanie podczerwone nie jest potrzebne. Gdy dopływ ciepła stanie się znów korzystny, można je usunąć.
ReduSol powoduje przede wszystkim odbijanie promieniowania cieplnego, lecz odbija także stosunkowo dużą ilość światła. W 2004 stworzono więc produkt ReduHeat, który rozdziela promieniowanie światła PAR i podczerwieni. Po ReduHeat stworzono produkt ReduFuse IR, który także blokuje ciepło Kolejne produkty to ReduFlex Blue i ReduFlex Green także odbijają one promieniowanie cieplne, lecz w mniejszym stopniu. Odbijanie promieniowania cieplnego wiąże się z dużymi zaletami, konieczne jest jednak rozważenie innych skutków. Rośliny nagrzewają się wolniej rankiem, co może wymagać wiosną dostarczenia dodatkowego ciepła z systemu ogrzewania.
Kolejny czynnik to taki, że podczerwień ma bezpośredni wpływ na stożek wzrostu. To najbardziej wrażliwy ze wszystkich organów rośliny. Rozgrzewa się szybko, a ze wzrostem temperatury rośnie tempo rozwoju (zawiązywanie liści i owoców). Oznacza to, że powłoki chroniące przed NIR spowalniają tempo rozwoju. Nie stanowi to problemu w lecie; wówczas dominują zalety. Aspekt ten należy uwzględnić wiosną i jesienią, planując odpowiednio nałożenie powłok i ich usunięcie.

Stosunek podczerwieni do podczerwieni dalekiej
„I wreszcie stosunek ilościowy poszczególnych barw ma wpływ na uprawy. Pierwsza część widma podczerwieni, w zakresie 700–800 nm, to czerwień”. To najbardziej istotny element, gdyż to stosunek czerwieni do czerwieni dalekiej określa, czy rośliny rosną wysoko lub nisko. Stosunek ten odgrywa także rolę w zawiązywaniu kwiatów i kwitnięciu.
ReduHeat usuwa niewielką ilość czerwieni dalekiej, zmieniając ten stosunek. Przeprowadzone we Francji badania wykazały, że ReduHeat może mieć korzystny wpływ na rośliny stosowane na rabatach kwiatowych, gdyż sprawia, że zachowują zwięzły pokrój. W zależności od gatunku preparat ReduHeat pozwolił na uzyskanie roślin niższych o 7–17%.
Trwają badania nad wpływem na kwiaty cięte. Może on wiązać się ze skróceniem łodygi, lecz w grę wchodzi wiele czynników, które trudno przewidzieć. Użytkownicy preparatu ReduHeat jak dotąd nie poinformowali o żadnych niekorzystnych doświadczeniach w tej dziedzinie.


Powrót do przeglądu

Również interesujące


Chcieć wiedzieć więcej?

Opracowujemy pogłębioną wiedzę w języku angielskim, niemieckim i holenderskim dla hodowców i konsultantów, dając wgląd w klimat i kontrolę światła dzięki naszym produktom.

Możesz określić artykuły, które chcesz otrzymywać. Zawsze możesz zrezygnować z subskrypcji.

ReduSystems® to marka of Mardenkro B.V. Copyright © Mardenkro B.V.