Usługi konsultacyjne

Trzy sezony z ReduFlex Blue

Gospodarstwo Van den Ende Rozen korzystało z preparatu ReduFlex Blue przez trzy sezony. Sprawdził się idealnie przez dwa pierwsze lata: róże były znacząco dłuższe. W 2014 r. nietypowy spadek temperatury w sierpniu zaburzył ten wzorzec. Błękitne światło spowalnia wydłużanie roślin; w przypadku kwiatów ciętych oznacza to dłuższą łodygę. Z drugiej strony mniej niebieskiego światła i proporcjonalnie więcej światła czerwonego mają dobroczynny wpływ na długość i wydajność. Z tą myślą stworzono preparat ReduFlex Blue. Powłoka zmniejsza przenikanie niebieskiego światła i podczerwieni; blokowanie podczerwieni powoduje, że duża ilość ciepła pozostaje poza szklarnią. 

W roku firma 2012 Mardenkro zaproponowała Van den Ende Rozen wypróbowanie powłoki. Holenderska firma prowadzi w Monster dwie szkółki o łącznej powierzchni 6 ha, gdzie uprawia odmianę Avalanche+ (białą) i Red Naomi (czerwoną). „ W 2012 r. pokryliśmy powierzchnię 1,5 ha preparatem ReduFlex Blue, a resztę ReduHeat. Uprawialiśmy wówczas białą odmianę Akito. Dostrzegliśmy znaczącą zmianę długości w przypadku upraw pod powłoką odbijającą niebieskie światło. Zauważyliśmy to, kiedy łodyżki znalazły się w pojemniku z wodą i przy maszynie segregującej. Różnica wyniosła około 3–4 cm w porównaniu z różami uprawianymi pod powloką ReduHeat. Tego lata inwestycja w długość opłaciła się,” mówi Sam van den Ende, który jest współwłaścicielem szkółki wraz z bratem i ojcem. 

Red Naomi zastępuje Akito
Rok później odmian Red Naomi zastąpiła Akito. Opierając się pozytywnych doświadczeniach z poprzedniego roku hodowcy pokryli 3,3 ha preparatem ReduFlex Blue i 1,1 ha preparatem ReduHeat. „To była trochę loteria,” przyznaje. „Red Naomi była dla nas nową odmianą, a inni koledzy nie mieli żadnych doświadczeń z nowymi preparatami do powlekania. Z Akito wszystko jednak się udało, więc podjąłem to wyzwanie. Omówiliśmy to z doradcą ds. plonów, a wykresy przedstawiające pomiary widma świetlnego dla tej powłoki były przekonujące. Widać wyraźny spadek w przedziale niebieskiego światła”. 

Ryzyko oparzeń pąków w przypadku białych róż jest niewielkie, ale z czerwonymi różami sprawa ma się zupełnie inaczej. Zdecydowali się więc na ekran w przedziale od 700 do 800 watów światła PAR, zależnie od temperatury. Dzięki używaniu tej strategii wyniki w przypadku tej odmiany także były znakomite. „Byliśmy bardzo zadowoleni z młodych roślin. W pierwszym roku ścięliśmy rośliny dość szybko, uzyskując dobry produkt z solidnymi łodygami. Efekty były lepsze niż oczekiwaliśmy i lepsze niż w przypadku ReduHeat. I znów byliśmy więc bardzo zadowoleni z ReduFlex Blue”.

Chłodne lato
Rok 2014 był nieco inny. Firma Van den Ende używała takiej samej ilości powłoki i tej samej strategii ekranowania. „Tym razem preparat ReduFlex Blue nie był ani trochę lepszy od ReduHeat. Nie było żadnej różnicy wizualnej. Pomiary także wykazały, że różnic brak, takie były wyniki raportu pośredniego. W 2014 r. mieliśmy dziwne lato, a sierpień był bardzo zimny. Myślę, że to mogło być przyczyną. Natomiast warunki na powierzchniach zabezpieczonych preparatem ReduHeat tamtego lata były bardzo dobre i plony były nawet nieco wyższe,” mówi. 

Opinia nadal pozytywna
Trzyletnie doświadczenie z preparatem ReduFlex Blue jest w większości pozytywne. Efekt zapewniany przez powłokę zawsze zależy od warunków pogodowych i w zeszłym roku – przy dość niezwykłej pogodzie w sierpniu – znów się sprawdził. Van den Ende: „Rozważam głównie aspekty pozytywne. Można zużyć mniej wiader niż w przypadku ReduHeat. Ponadto powłoka nie staje się przezroczysta po naniesieniu jej na dach i zatrzymuje ona ciepło.”

 

Chcieć wiedzieć więcej?

Opracowujemy pogłębioną wiedzę w języku angielskim, niemieckim i holenderskim dla hodowców i konsultantów, dając wgląd w klimat i kontrolę światła dzięki naszym produktom.

Możesz określić artykuły, które chcesz otrzymywać. Zawsze możesz zrezygnować z subskrypcji.

ReduSystems® to marka of Mardenkro B.V. Copyright © Mardenkro B.V.