Usługi konsultacyjne

ReduFuse a uprawa pomidorów

Theo van Noord i Johan Vroedsteijn, producenci pomidorów koktajlowych: „Intensywna uprawa wymaga ReduFuse”


Holenderski plantator pomidorów T.W. van Noord dokłada wszelkich starań, by efektywnie wykorzystywać energię i uzyskać bujne plony. Od dwóch lat szkółka pracuje nad nową strategią upraw i oszczędza co najmniej 10 procent gazu ziemnego. „Niezbędnym elementem tej strategii jest stosowanie ReduFuse w lecie”, mówią Theo van Noord i Johan Vroedsteijn. „Rozproszone światło sprawia, że rośliny przez całe lato zachowują formę´.„Chcemy zebrać dobre plony tuż przed Bożym Narodzeniem. Aby to osiągnąć, rośliny muszą dobrze się rozwijać przez całe lato, a to jest możliwe dzięki stosowaniu ReduFuse,” mówi Theo van Noord, właściciel nowoczesnej holenderskiej szkółki pomidorów z południa Holandii. W szkółce uprawia się 14 hektarów pomidorów koktajlowych rozprzestrzenionych w trzech lokalizacjach. W jednej z trzech szklarni zainstalowano oświetlenie asymilacyjne.
Van Noord: „Koszty energii są znaczne, więc nieustannie poszukujemy sposobów na oszczędzanie energii w naszych już istniejących szklarniach. Wraz z naszym konsultantem ds. upraw opracowaliśmy nową strategię upraw. Teraz możemy się poszczycić dwuletnim doświadczeniem i mogę stwierdzić, że ta strategia sprawdza się w przypadku naszego typu pomidorów koktajlowych. Przy większych pomidorach raczej się nie sprawdzi”.

Prawie zerowe zużycie gazu latem

Celem, jaki stawia przez sobą T.W. van Noord, jest silny wzrost roślin na początku lata i utrzymanie strategii stabilnej uprawy do września. Menedżer ds. upraw, Johan Vroedsteijn, mówi: „Już od samego początku, od stycznia, wszystkie nasze działania są skierowane na równowagę upraw. Zaczynamy od stosunkowo dużych roślin i początkowo stymulujemy je do szybkiego wzrostu przez kilka pierwszych tygodni. Do końca kwietnia mamy już silne rośliny z dużą ilością owoców. Na początku maja pokrywamy dach szklarni preparatem ReduFuse. Rośliny są bardzo wybujałe, mocno obciążone owocami. Od tygodnia 25. do końca tygodnia 35. stosujemy w szklarni minimalne ilości energii i CO2. Łączymy to z intensywną wentylacją. Dzięki temu rośliny mogą przetrwać lato w dobrym stanie i wytwarzać wystarczające ilości owoców. Bez problemu zbieramy plony do końca września”.

W roku 2012 strategię tę połączono z ReduFuse i przetestowano w szkółce w Tinte. Van Noord: „Zastosowaliśmy ReduFuse w większości szklarni. Pozostawiliśmy 0,4 ha w rogu, gdzie nie zastosowaliśmy preparatu, by mieć materiał do porównania. Wraz z niezależnymi holenderskimi doradcami, DLV Plant i Mardenkro, mierzyliśmy rozkład temperatur, fotosyntezę i ilość dostępnego dla roślin światła PAR w obu obszarach szklarni. Stwierdziliśmy, że w ogólnym zarysie temperatura roślin była bardziej równomierna pod dachem pokrytym preparatem rozpraszającym, liście w dolnej części roślin lepiej asymilowały, a światło przenikało do głębszych warstw roślin. Dlatego też w lecie zostawiliśmy na roślinach dodatkowe liście.

Jakość i równomierny rozkład

Rolnicy zarejestrowali także wydajność na m2. Zbiory pomidorów w szklarni z dachem pokrytym preparatem ReduFuse były o 1 kg/m2 większe niż w przypadku szklarni bez preparatu. Ten wzrost wydajności występował głównie jesienią. Wyniki skłoniły producentów do zastosowania preparatu ReduFuse w całej szkółce w roku 2013.
„Nałożyliśmy powłokę stosunkowo późno, dopiero w tygodniu 22., i usunęliśmy ją w tygodniu 37.,” wyjaśnia Vroedsteijn. „To stosunkowo krótki okres. Odmiana Broso to silna roślina i w tym okresie inwestujemy głównie w jakość i wytrzymałość. Zaczęliśmy podlewać pół godziny później. Prawie nie stosowaliśmy ogrzewania i podawaliśmy bardzo mało CO2. To nie powoduje uzyskania maksymalnej liczy owoców, ale odnosimy korzyści dzięki równomierności i stabilnemu pokrojowi. Ponadto rośliny są mniej podatne na choroby. We wrześniu zebraliśmy wspaniałe plony, a rośliny owocowały obficie aż do końca.

Najważniejsze elementy

„Stosowanie tej metody upraw nie byłoby możliwe bez ReduFuse, gdyż rośliny rozrastają się zbyt silnie wiosną,” dodaje Van Noord. „Jestem bardzo zadowolony z tego produktu. Cieszę się, że w tym sezonie będzie dostępna ulepszona formuła preparatu ReduFuse, która ułatwi usuwanie. Mardenkro stara się dotrzymać kroku plantatorom, co jest bardzo konstruktywne. Przez ostatnie dwa lata inwestowaliśmy w nową strategię, a preparat ReduFuse jest jej bardzo istotną częścią.”

Chcieć wiedzieć więcej?

Opracowujemy pogłębioną wiedzę w języku angielskim, niemieckim i holenderskim dla hodowców i konsultantów, dając wgląd w klimat i kontrolę światła dzięki naszym produktom.

Możesz określić artykuły, które chcesz otrzymywać. Zawsze możesz zrezygnować z subskrypcji.

ReduSystems® to marka of Mardenkro B.V. Copyright © Mardenkro B.V.